Czym jest monitoring wizyjny?
Agencje ochrony oraz firmy zajmujące się technologią systemów alarmowych, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie dostarczają swoim klientom coraz bardziej zaawansowane rozwiązania. Dzięki temu inwestując w system alarmowy, można oczekiwać jeszcze większej niezawodności. Swoją przygodę z ochroną mienia warto rozpocząć od poznania monitoringu wizyjnego. Czym dokładnie jest i w jakich przydaje się okolicznościach?
Co to jest monitoring wizyjny i do czego służy?
Monitoring wizyjny nazywany inaczej telewizją przemysłową udostępnia dokładne śledzenie i obserwację zdarzeń. Cały proces odbywa się przy pomocy kamer przemysłowych, które przesyłają obraz do centrum odbiorczego. Stamtąd personel prowadzi obserwację obiektu. Monitoring wizyjny w zależności od rodzaju doskonale nadaje się do nadzoru dużych kompleksów zabudowań, domków jednorodzinnych, a nawet małych mieszkań. Obserwacje mogą odbywać się zarówno w specjalnie przystosowanych do tego pomieszczeniach, jak i przez telefon na odległość.
Z czego składa się system monitoringu wizyjnego?
Do podstawowych elementów monitoringu wizyjnego umożliwiającego jego działanie należą przede wszystkim kamera, rejestrator oraz monitor. Chodzi tu kolejno o urządzenie służące do uchwycenia obrazu, jego zarejestrowania na dysku oraz wyświetlania na żywo i bez opóźnień. Kamera z naturalnych powodów musi być przynajmniej jedna. Zależnie od rodzaju monitoringu system może posługiwać się ponadto przewodami instalacyjnymi, urządzeniami sieciowymi i montażowymi, takimi jak zasilacze i złącza. Wykorzystuje się także zasilanie buforowe lub awaryjne, odbiorniki i nadajniki radiowe, jak również transformatory wideo czy ograniczniki przepięć.
Trzy rodzaje systemów monitoringu wizyjnego
Wyróżnia się trzy rodzaje telewizji przemysłowej, a więc monitoring analogowy, cyfrowy i hybrydowy. Pierwszy z nich w celu prawidłowego działania wymaga fizycznego podłączenia wszystkich elementów systemu. Jest więc to tradycyjny system przewodowy. Monitoring cyfrowy nazywany monitoringiem IP opiera swoje funkcjonowanie na połączeniu z WiFi. Każda z kamer systemu posiada swój własny adres IP, dzięki czemu działa niezależnie. Ostatni, a więc monitoring hybrydowy stanowi połączenie obydwu powyższych technologii w efekcie czego, rejestrator obsługuje różnego rodzaju kamery.
Zainstaluj innowacyjny system monitoringu wizyjnego w swoim domu i kontroluj swoje bezpieczeństwo razem z nami. Sprawdź ofertę Access Control i przekonaj się sam!
Dodaj komentarz